تمیز بودن شیشه‌های عینک طبی برای افرادی که به‌صورت مداوم و همیشگی از عینک استفاده می‌کنند از جمله کار‌هایی است که همیشه و هر روز باید انجام دهند. شیشه‌های عینک معمولاً به خاطر استفاده مداوم، همیشه در معرض آلودگی، بخار گرفتن و چرب شدن هستند؛ اما شما با چند روش می‌توانید آلودگی عدسی‌ها را از بین ببرید تا دید بهتر و واضح‌تری داشته باشید. در ادامه چند روش تمیز کردن شیشه عینک را با هم مرور می‌کنیم.

 

علت کثیف شدن شیشه عینک

کثیف یا کدر شدن شیشه عینک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ ممکن است به دلیل نشستن بخار تنفس روی شیشه باشد یا دستانتان به شیشه‌های آن برخورد داشته است. علت آلودگی هر چه باشد شما می‌توانید با اعمال چند روش تمیز کردن شیشه عینک، براقیت را دوباره به آن برگردانید.

 

بهترین روش تمیز کردن شیشه عینک

تمیزی شیشه عینک در هنگام استفاده از آن بسیار اهمیت دارد زیرا اگر شیشه عینک در زمان استفاده دارد لکه و کثیفی باشد مطمئناً در هنگام دیدن اذیت می‌شوید. همچنین ظاهر کثیف عینک وجه زیبایی جلوی دیگران نخواهد داشت. به همین خاطر باید بهترین روش تمیز کردن شیشه عینک را بدانید تا درخشندگی و شفافیت سابق را پیدا کند.

1-  استفاده از دستمال میکروفایبری

زمانی که برای اولین بار عینک می‌خرید یا عینکتان را تازه تعویض می‌کنید، توجه داشته باشید که حتماً دستمال میکروفایبری مخصوص را از فروشنده دریافت کنید. این دستمال برای تمیز کردن عدسی عینک کاربرد دارد و به‌وسیله آن می‌توانید لکه‌بری و شستن شیشه را انجام دهید. با این حال اگر به هر دلیلی دستمال میکروفایبری را در اختیار نداشتید.

می‌توانید شستشو شیشه را به وسیله یک دستمال نرم (پارچه نخی) و عاری از هرگونه پرز به همراه مایع ظرفشویی تاپ گلد انجام دهید. برای این کار پارچه نخی پیشنهاد می‌کنیم که از پارچه‌های زبر خودداری کنید زیرا باعث ایجاد خراش روی شیشه عینک می‌شود.

 

2- استفاده از اسپری مخصوص عینک

زمانی که عینکی را تازه خریداری می‌کنید به همراه آن یک اسپری موجود است. درون این اسپری‌ها محلول‌هایی وجود دارند که بری تمیز کردن عدسی عینک تولید می‌شوند. یکی از مزایای استفاده از این روش تمیز کردن شیشه عینک این است که شستشو را بدون ایجاد هر نوع آسیب یا خراشی، سطح شیشه به خوبی تمیز می‌کند. برای این منظور ابتدا مقداری از این محلول را روی شیشه اسپری کنید و سپس با دستمال میکروفایبری به تمیز کردن آن بپردازید.

 

3- استفاده از مایع ظرفشویی تاپ گلد

در برخی اوقات شرایطی پیش می‌آید که ممکن است شما به اسپری مخصوص دسترسی نداشته باشید. در این شرایط شما می‌توانید چند قطره از مایع ظرفشویی تاپ گلد را روی شیشه بریزید سپس با انگشتان دست خود مایع ظرفشویی را روی شیشه بمالید. در نهایت شیشه عینک را با آب گرم آبکشی کنید تا لکه چربی از روی آن پاک شود.

استفاده از نوع مایع ظرفشویی اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا مایع های ظرفشویی مانند ظرفشویی تاپ گلد که خاصیت ضد رد آب و آنتی اسپات دارند، باعث می شوند بعد از شستشو هیچ گونه لک و ردآبی بر روی شیشه عینک باقی نمایند.

برای این کار به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا ممکن است به برخی از جنس‌های فریم‌های عینک آسیب وارد کند. همچنین توجه داشته باشید از مایع‌هایی استفاده کنید که مرطوب کننده هاست یا لوسیون نداشته باشند.

 

4- استفاده از پارچه لباس ممنوع

خیلی از افراد زمانی که شیشه عینکشان کثیف می‌شود سریعاً آن را با پارچه لباسشان تمیز می‌کنند. این نکته را بدانید که این کار بدترین روش تمیز کردن شیشه عینک محسوب می‌شود؛ زیرا اکثر پارچه‌های لباس دارای الیاف ساینده‌ای هستند. زمانی که شما این نوع پارچه‌ها را روی شیشه عینک می‌کشید احتمال ایجاد خش و لکه روی آن کم نخواهد بود.

 

5- سرکه دوای درد نیست

یکی از بدترین روش تمیز کردن شیشه عینک استفاده از سرکه و آمونیاک است. زمانی که شما از سرکه، آمونیاک یا هر نوع سفید‌کننده‌ای به عنوان پاک‌کننده چربی استفاده کنید در واقع به عینک خودتان لطمه وارد کرده‌اید. این مواد باعث از بین رفتن پوشش روی لنز عینک می‌شوند؛ مخصوصاً لنز‌های تلقی که به هیچ صورت قابل جبران نیست. بعد از این کار حتماً باید شیشه‌های عینک خودتان را تعویض کنید.

 

6- بررسی لنز

زمانی که شما از شوینده برای پاک کردن شیشه‌های عینکتان استفاده می‌کنید حتماً آن را چک کنید. اگر روی شیشه هر گونه رگه یا لکه، باقی بماند باعث ایجاد صدمه به شیشه می‌شود. اگر لکه‌ای مشاهده کردید حتماً از مایع ظرفشویی تاپ گلد که ضد رد آب و آنتی اسپات است به همراه دستمال‌های مخصوص استفاده کنید.

7- آبکشی بهترین روش تميز كردن شيشه عينك

زمانی که شیشه عینکتان دچار لکه و کثیفی شد آبکشی بهترین راه حل است؛ زیرا برخی آلودگی‌ها تنها با جریان آب سرد قابل رفع شدند هستند. برای این کار می‌توانید عینکتان را برای حدود ۱ دقیقه زیر شیر آب سرد بگذارید تا آلودگی و گرد و غبار از روی سطح آن پاک شود.

 

جمع بندی

در این مقاله درباره چند روش تمیز کردن شیشه عینک صحبت کردیم. این روش‌ها می‌تواند در شرایط مختلف کارساز باشد؛ اگر همیشه مراقب عینکتان باشید کمتر دچار آلودگی می‌شود. به هیچ عنوان به کسی اجازه ندهید دست به عینکتان بزند. عینکتان را همیشه جای مطمئن بگذارید و زمانی که به آن احتیاج ندارید درون قاب مخصوصش بگذارید.

با این حال کثیفی شیشه عینک امری عادی است که برای هرکسی پیش می‌آید. برای این منظور شما می‌توانید با استفاده از مایع ظرفشویی تاپ گلد و پارچه مناسب شیشه عینکتان را تمیز کنید. این شوینده دارای لکه بری فوق‌العاده و پاک‌کننده چربی بی‌نظیری است.

سؤالات متداول

بهترین روش تمیز کردن شیشه عینک چیست؟

شستن شیشه عینک با استفاده از مایع ظرفشویی تاپ یکی از بهترین روش تمیز کردن عینک است.

 

چند روش تمیز کردن عینک را نام ببرید؟

شستن شیشه با دستمال مایکروفایبری، اسپری مخصوص و مایع ظرفشویی.

 

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید